باشد والدین در تربیت فرزندان موفقتر خواهند بود

برای کمک کردن به او آماده باشید اما صبوری کنید و به او فرصت بدهید. وقتی او، طبق یک برنامه منظم، تعدادی کودک را همیشه ببیند، این فرصت برایش فراهم می شود که شروع کند به آغاز روابط دوستانه. لطفا به این مقاله امتیار دهید. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که بتوانید به نوعی تعادل در این دو جنبه دست پیدا کنید و در کنار اینکه یک دوست صمیمی برای فرزند خود هستید همواره نقش یک راهنما را نیز برای او داشته باشید. سوالات، نظرات و تجربیات خود در مورد تربیت فرزند پسر را از طریق بخش “ارسال نظر” در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید تا ما آن را با سایر کاربران ستاره به اشتراک بگذاریم. در فرایند تربیت کودک سه ساله ،با دادن مسئولیت های ساده به او، عادت های مثبت را در سن پایین در او درونی کنید. کودکان سه ساله به راحتی آن چه را که دارند با دیگران سهیم نمی شوند، اما آگاهی آن ها درباره احساسات دیگران در حال رشد کردن است. کودکان سه ساله تمایل دارند که در کنار دیگران بازی کنند نه با دیگران. نحوه برخورد والدین با کودک تعیین کننده پایه و اساس روابط او با دیگران است. امام علی(ع) نیز در حکمت ۳۹۹ نهجالبلاغه فرموده است: «حق فرزند بر پدر این است که نام نیکو برای او بگذارد، خوب تربیتش کند، و به او قرآن بیاموزد».امیرالمؤمنین علی(ع) میفرمایند «با بچههایتان بهگونهای برخورد کنید که آنها خودشان را کریم و باشخصیت بدانند».

ساختن شخصیت بچه ها می تواند از راه های ساده ای همچون تعیین پول تو جیبی برای آن ها، صحبت کردن به شکل منطقی در خصوص مشکلات بچه ها، راهنمایی آن ها و میدان دادن به آن ها برای حل مسائل و مشکلاتشان انجام پذیرد. روانشناسی مدرن نیز این نکته را تایید می کند؛ یک رابطه صمیمانه و تاثیرگذار با پدر از سنین بسیار پایین، به پسر کوچک کمک می کند هویت قوی و متعادلی را توسعه دهد. پدر مسؤلیت برکل خانواده دارد ،ازاین رودر بارۀ خانواده اش مورد بازخواست الهی قرار خواهد گرفت .مادر ازمنظر تأثیر تربیتی بیش از پدر مؤثر می باشد . انجام کارهای خانه، اعتماد به نفس آن ها را افزایش می دهد و به آن ها این حس را می دهد که فرد مهمی در خانه و خانواده هستند. به عبارتی گرفتن وسایل کودک این حس را به او میدهد که هویتش از او گرفته شده پس اگر فرزندتان در این سن با گرفته شدن وسایلش یا قبول نکردن درخواستش واکنش عصبانیت شدید نشان داد، تعجب نکنید. اما در داستانهای دیگر، این شیوه در مورد دیگر فرزندان نیز تکرار شده که این کار حاکی از اهمیت و نقش سازندة واگذاری پاسخ به کودکان، برای خودیابی یا روشی برای آموزش و یادگیری مهارتها است.

یک پژوهشگر از دانشگاه هاروارد هشت نوع هوش مختلف را شناسایی کرده است، به عبارت دیگر یک روش برای یادگیری وجود ندارد و بهترین روش یادگیری برای هر کودکی ممکن است با کودکان دیگر تفاوت داشته باشد؛ انواع مختلف هوش شامل موسیقایی، منطقی ـ ریاضی، زبانشناختی و میانفردی میشود. شرایطی را برای کودک فراهم کنید تا در کلاس های مختلف استعدادهایش را کشف کند، مهارت های مهم و مورد نیاز را یاد بگیرد، از نظر جسمی انعطاف پذیر و قوی بشود و در کنار دوستانش از زندگی لذت ببرد. سه سالگی زمان خیلی مناسبی برای امتحان کردن فعالیت های مختلف، مخصوصاً فعالیت های گروهی است. از زمان و منابع شما بدون آن که خود مولد باشند، استفاده میکنند. مراقب حضور کودک در مکان ها و زمان های خلوت باشید زیرا ممکن است توسط افراد منحرف مورد سوء استفاده جنسی قرار بگیر. اگر توجه داشته باشید دین دستور به قرائت اذان و اقامه در گوش نوزاد در بدو تولد داده است؛ یعنی فرزند از بدو تولد دارای فهم و درک است. نقش پدر در تربیت فرزند به چه میزان است؟ درصورتیکه «كسب پدر حلال باشد، شير مادر هم حلال شده، بهصورت غذا در دهان طفل نهاده مىشود». هم وقت بگذاری هم جدیت کنی.

سعی كنید هر وقت می توانید او را راضی كنید. اگر کودک شما اصرار دارد که خودش غذا بخورد و نخود فرنگی ها و هویج ها را به این سو و آن سو پرتاب می کند، بدانید که جای درستی قرار گرفته. در همین راستا مرکز مشاوره حامی هنر زندگی آماده ارائه هرگونه خدمات در زمینه کودک به شما والدین میباشد. مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید. کودکان نوباوه علاقه زیادی به کمک کردن به والدین برای انجام کارهای خانه دارند و از دیدن کارهایی که توانایی انجامشان را دارند، متعجب خواهید شد. غذا را طوری تهیه کنید که خوردنش برای او آسان باشد. به عنوان مثال لباس هایی را در اختیار او قرار دهید که پوشیدنشان آسان باشد و دکمه ها و زیپ های زیادی نداشته باشند. فراموش نکنید که در فرایند یادگیری دست شویی کردن حتماً کودک را تشویق کنید و وقتی که عملکرد موفقیت آمیزی دارد به او جایزه بدهید. ممکن است در این فرایند گاهی خودش را کثیف کند که کاملاً عادی است، اما اگر این اتفاق زیاد افتاد یا متوجه شدید که علاقه ای به نشستن روی لگن ندارد، می توانید مدتی به او استراحت بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید