7 سال طلایی در تربیت فرزند

امام صادق(ع) فرمودند:«أَدِّبِ الْیَتِیمَ مِمَّا تُؤَدِّبُ مِنْهُ وَلَدَکَ وَ اضْرِبْهُ مِمَّا تَضْرِبُ مِنْهُ وَلَدَکَب»(48)؛ «آنگونه که فرزند خود را ادب میکنی کودک یتیم را نیز ادب کن و بهخاطر انجام هر عملی که فرزندت را کتک میزنی، کودک یتیم را در همان مورد کتک بزن». ربیع بن عبدالله گوید: به امام صادق علیه السلام عرض شد:فدایت شوم ما فرزندان خود را به نام شما و پدران شما می نامیم.آیا این عمل به حال ما سودمند است؟ پیرو مبحث قبلی همچنین با توجه به اهمیت جایگاه پدران ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود : « پدر ، مركز ترین درب همه درهای بهشت است ؛ به همین جهت شما آن را از دست میدهید اگر از آن محافظت نکنید . با توجه به اهمیت جایگاه مادران ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود : « بهشت زیر پای مادر است . با شلنگ یا تفنگ آب پاش آب بازی کنید. مثلا می توانید آهنگ مورد علاقه فرزند خود و یا آهنگی دلنشین پخش کنید و از او بخواهید تا پیش از اتمام آن، حداقل 3 مورد از مسئولیت های خود را انجام دهد.

به این نکته توجه کنید که: برای کودک هیچ چیزی در دنیا مهم تر از توجه و محبت پدر و مادرشان نیست. در سراسر جهان متمدن امروز ، دولت ها ، نهادها و مردم قوانینی برای حفاظت از جامعه را برای داشتن یک جهان امن تر ایجاد میکنند . با وجودی که یکی از بهترین راه ها برای تشویق کودک به رفتارهای خوب، استفاده از سیستم جایزه دادن است اما باید توجه داشت این روش در کودکان دو سال به بالا بیشتر نتیجه می دهد. • انتظارات خود را به طور شفاف بیان کنید: با یادآوری انتظارات خود به بچه ها فرصت مؤفق شدن می دهید. بدون این قواعد و راهنمایی ها ، انسانها محدودیات اخلاق را از دست میدهند و جامعه به هرج و مرج میافتد . ” و ما کتاب را برای تو فرستاده ایم تا درباره همه چیز راهنمایی ، رحمت و برکت را به کسانی که به خدا ایمان دارند ، توضیح دهیم ” . در اسلام، تربیت از جایگاه و اهمیت والایی برخوردار است و پدر و مادر برای موفقیت در این امر باید روشهای صحیح تربیتی را فراگیرند. با این حال ، جذاب است که نکات تربیت کودک از منظر قرآن که مربوط به توسعه فکری کودک هستند 1400 سال پیش به ما نشان داده شده و به شکل قرآن کریم به ما ارسال شده است .

” پروردگار تو دستور داده است ، به جز او عبادت نکنید و با والدین خود مهربان باشید . پدر و مادر و مربیان ناآگاهانه تربیت را در روشهای مستقیم تربیتی (گفتار مستقیم و تنبیه) محصور میکنند و خود و فرزندانشان را از روشهای تربیتی صحیح و اسلامی محروم میکنند. در عین حساس بودن تربیت صحیح، با عمل به چند نکته می توان با موفقیت بدان رسید. اما کودک 3 ساله و یا بزرگتر، به درک نسبتا مشخصی از این موضوع دست یافته است و در صورت قرارگرفتن در چنین موقعیت هایی، با حال و هوای خاصی مواجه می شوند. یکی از ویژگی های تربیتی مؤثر وجود والدین متوقع و جدی است به عبارت دیگر والدین مؤثر از فرزندانشان انتظار دارند که با چالش های زندگی (که می دانید فراوان هستند) مواجه شوند و به قوانین و محدودیت هایی که در مورد رفتارشان وجود دارند، احترام بگذارند. تربیت کودک از دیدگاه قرآن و اسلام والدین را قادر میسازد تا با آگاهی اخلاقی از فرزندان خود انها را در راه درست به نحوی متعادل سوق دهند تا رشد فکری کنند و یاد بگیرند و درک کنند که نیاز به انطباق با قوانین و مرزهای جامعه و خانه هایشان دارند .

تربیت کودک از دیدگاه قرآن بر اساس الزامات طبیعت انسانی است و توسط خداوند متعال در زمانی که ابزار معرفتی برای تحقیقات علمی ، روانشناختی یا پزشکی وجود نداشت ، بر ما نازل شدند . قرآن والدین را از ضرب و شتم و آزار و اذیت کودکان بسیار منع کرده و این عمل را مورد نکوهش قرار میدهد و گاها در بعضی از آیات مشاهده میکنیم که خداوند فرموده این کار مصداق بارز ظلم و تکبر است . طبق نظر بهترین مشاور کودک ، اگر فرزندان چهار مورد از رفتار های زیر را به مدت 6 ماه متوالی نشان دهد ، لجباز محسوب می شود و در امور تحصیلی ، ارتباط با دیگران ، و به ویژه ارتباط او با والدین ، معلم و همسالان خلل ایجاد می کند . عوامل مختلفی چون محیط فیزیکی و اجتماعی کودک ، آداب و رسوم مراقبت از کودک در کشورهای مختلف در درک مسئولیت های فرزندپروری مورد توجه است . صرف نظر از استراتژی های متفاوت والدین ، تربیت کودک از منظر قرآن در رابطه با والدین مفاهیم کلی و جامع برای هر پدر و مادر بیان کرده . آیا میتوانند با زور و اجبار آنها را وادار به یادگیری کنند تا این حق را اجرا کرده باشند؟

دیدگاهتان را بنویسید